Marin Sektöründe Yeni Bir Firma: Duyar Kimya


Kriz ortamında yatırımlarına ve büyümesine devam eden Duyar Kimya ve Makina San. Tic. A.Ş., 2009 yılının Aralık ayında Sotaş Kimyevi Maddeler San. ve Tic. A.Ş.’yi satın aldı. Firma, böylelikle satıcı kimliğinin yanına üretici kimliğini de ekledi.

Temelleri, 1940’ların başında Şem’i Duyar tarafından atılan ve 1977 yılında Kudret Duyar tarafından işletmesi devralınan Duyar Kimya, bugün, 4. kuşaktan Asil Duyar ve Yiğit Duyar’ın yönetiminde çalışmalarına devam ediyor.

Duyar Kimya tarafından satın alınan Sotaş Kimyevi Maddeler ise ayakkabı, mobilya, yatak ve otomotiv sektörlerine yönelik yapıştırıcı imalatı yapan bir firma. 1970 yılında polikloropren bazlı yapıştırıcıların üretimine başlayan fabrika, üretilen bu ürünleri ayakkabı, mobilya ve otomotiv sektörlerine sundu. 1995 yılı içinde ihracata başlayan Sotaş, Bulgaristan, Romanya, Makedonya ve Yunanistan gibi pazarlarda kendine yer edindi. Bugün, ihracat yaptığı ülkeler arasına İran ve Rusya’yı da ekleyen firma, Albotack, Solapur, Alboter, Supertack ve Gom markaları ile hem Türkiye hem de ihracat yaptığı ülkelerde önemli bir pazar payına sahip.
Sotaş A.Ş.’nin satın alınmasıyla iki firmanın güçlerini birleştiren ve çalıştığı alanlarda daha etkin olmaya başlayan Duyar Kimya, Sotaş’ın A.Ş.’nin sahip olduğu laboratuvarda yeni ürün çalışmalarına da hız verdi. Yapılan Ar-Ge çalışmalarıyla müşterilerinin ihtiyaçlarına çözüm üretmeye çaba gösteren firma, gerekirse müşteriye özel üretim de yapıyor.

Kömmerling Marin Grubu ürünleri Duyar Kimya ile Türkiye’de
Duyar Kimya’nın Türkiye temsilciliğini yürüttüğü Kömmerling firması, 100 yılı aşan tecrübesiyle, yüksek performanslı yapıştırıcı ve sızdırmazlık ürünlerinin geliştirilmesi ve dağıtılmasıyla ilgileniyor. 1949 yılında ilk sentetik kauçuk esaslı yapıştırıcı üretimini yapan Kömmerling, yapıştırıcı ve sızdırmazlık alanlarındaki yenilikçi kimliği ile tanınıyor. Firma, Almanya, Fransa, İngiltere ve Amerika’daki fabrikalarıyla dünya’daki üç binin üzerindeki müşterisine geniş bir ürün yelpazesi sunuyor.

Kömmerling ürünlerini Türkiye pazarına sunan Duyar Kimya’nın yöneticileri konuyla ilgili şöyle bir açıklama yaptı: “Uzun zamandan beri marin sektörünü tanımak ve  Kömmerling ürünlerini tanıtmak için çalışmalarımıza  devam ediyoruz. Kömmerling, diğer sektörlerden elde ettiği tecrübeleri kullanarak ürünlerini marin sektörüne sunuyor. Ürünlerin sertifika çalışmaları da hızla sonuçlandırılıyor. Kömmerling Marin Grubu’nda sızdırmazlık sağlayıcı mastikler, tik yapıştırıcıları, tek ve çift bileşenli armuz dolguları ve yüzey hazırlayıcılar (primer) değerli iş ortaklarımızın kullanımına sunuluyor. Kömmerling Marin Grubu ürünlerinde hem poliüretan hem de yeni teknoloji olan MS polimer ürünler yer alıyor. Sotaş ürünlerini kullanarak da iç dekorasyona yönelik çalışmalar yapılabiliyor.”

“Poliüretan ve yeni teknoloji olan ürünlerle özellikle Hatch ve Lumboz ekipmanlarında sızdırmazlık sağlaması yapılabiliyor. Diğer aksesuarların yalıtımı için de aynı ürünler kullanılabiliyor. Tik ağaçlarının ve diğer güverte kaplama malzemelerinin yapıştırılmasında da tek ve çift bileşenli Körapur serisi ürünler kullanılıyor.
Kömmerling armuz dolgularında kullanılabilecek iki seçenek sunuyor. Bunlardan ilki yeni teknoloji olan Körapop serisinden bir MS polimer. Poliüretan armuz dolgularına göre çökmesi ve çekmesi çok daha az. Klasik armuz dolgularına göre de hava kabarcığı yok denecek kadar az. Diğer bir seçenek özellikle armuz dolgusunda 3-4 saat içinde sonuç almak isteyen müşterilerimize yönelik. Bu ürünümüz de Köraflex serisinden bir ürün.”
“Bu ürünlerin sağlıklı bir şekilde kullanılabilmesi için doğru temizleme ve yüzey hazırlayıcı ajanlara ihtiyaç var. Bu ajanlar da Kömmerling’in güçlü olduğu bir diğer alan içine giriyor. Ayrıca Sotaş A.Ş.’nin ürünlerinden özellikle GOM ve Albotack serisi ürünler kullanılarak iç dekorasyonda mükemmel yapıştırma elde edilebiliyor.”
“Kurduğumuz pozitif ilişkiler sonucunda, yat imalatlarının bir kısmında Kömmerling ürünleri kullanan iş ortaklarımız sayesinde, ortaya çıkan yatlar denizlerimizde ve dünya denizlerinde gezintiye çıktı. Bu aynı zamanda Kömmerling ve Duyar Kimya’nın marin sektöründeki başlangıcı.”

Geri