MTU Yeni Jenerasyon 4000 Serisi


MTU’nun yeni jenerasyon 4000 serisi motorları megayatlar için daha fazla gücü, düşük yakıt tüketimi ile sağlıyor. 12-16-20 silindirli motorlarda silindir başına yüzde 26 oranında daha fazla güç, yaklaşık yüzde 10’luk yakıt tasarrufu ile sağlanıyor.

Dünyanın en büyük dizel motor ve tahrik sistemi üreticilerinden MTU, Tognum AG grup bünyesinde faaliyet gösteriyor. Yaklaşık 100 yıllık köklü bir geçmişe sahip MTU, marine uygulamalar için  özel olarak geliştirdiği motorlar dışında, hafif, orta ve ağır zırhlı araçlar, askeri gemiler, yatlar, feribotlar, endüstriyel uygulamalar için 20 kW’dan başlayarak 9100 kW’a kadar dizel motor ve  31.2 MW’a kadar türbin ve  kontrol/izleme  üniteleri üretiyor.

Yat-gemi inşa sektöründe kalitesi kanıtlanmış MTU güç üniteleri, yüksek verim ve güvenilirlikleri ile kullanıcıların gözünde ayrı bir yere sahip. MTU motorlar, prestijinin dışında dayanıklılık, uzun bakım aralığı, düşük egzost emisyon değerleri ve ekonomik yakıt tüketimi özellikleriyle Türkiye’de de kullanıcıların ilk tercihleri arasında yer alıyor.

MTU, Askeri ve gezi teknelerindeki yüksek performansına ilave olarak, yarı deplasman, deplasman tekneleriyle römorkör uygulamaları için, orta, hafif ve ağır hizmet motorları da piyasaya sunuyor.

Yeni jenerasyon MTU 4000 serisi motorlar
MTU’nun yeni jenerasyon 4000 serisi marine dizel motorları, 40 metre üstü megayatlar için çok daha fazla güç sunarken çevreci özellikleriyle de dikkat çekiyor. Yeni serinin güç aralığı 1920 kW ile 4300 kW arasında. MTU motor üretim programında, 12-16-20 silindir aralığında, kullanıcının ihtiyaçlarına ve isteklerine tam olarak yanıt verebilecek motor seçenekleri bulunuyor. Silindir başına yüzde 26 oranında daha fazla güç, yaklaşık yüzde 10’luk yakıt tasarrufu ile sağlanıyor.

4000 serisi motorlarda yüksek tork, turbocharge teknoloji ile sağlanıyor. ADEC üçlü enjeksiyon kontrol sistemi ile donatılan motorlar, düşük kirliliğe yol açarak yüksek verimliliğe ulaşıyor. Ayrıca 4000 serisi motorlar, muadillerinden yaklaşık yarım metre kısa ve yaklaşık 1,5 kg daha hafif.

Yeni seride, çok daha sert ve ödünsüz emisyon özellikleri gerektiren US EPA Tier 2 koşulları karşılanarak, nitrojen oksit salımında kayda değer düşüşler sağlanıyor. MTU marine dizel  üniteleri, herhangi bir egzost sonrası şartlandırma olmadan, yalnızca motor teknolojisindeki başarısıyla, EPA Tier 2 emisyon limitlerinin çok altında kalıyor. Yanma dengesi ve partikül emsiyonunda kayda değer düşüşler yeni nesil MTU 4000’lerin çevreci özelliklerini güçlendiriyor.

Güç artıyor, yakıt tüketimi azalıyor
Daha eski ve daha büyük MTU 595 serisinin yerini alan, yeni 4000 Serisi dizel motorlarda silindir başına elde edilen güç yüzde 26 oranında artıyor. Bu durumda 2100 rpm’de 170 kW’dan 215 kW’a güç artışı sağlanıyor. Böylece 12 silindirli bir motorun toplam gücü 2040 kW’dan 2580 kW’a, 16 silindirli bir motorun gücü ise 2720 kW’dan 3440kW’a çıkıyor.

Daha küçük ve daha hafif
Yeni 4000 serisi motorların bir avantajı da, makina dairesinde daha az yere gereksinim duyması. Yeni 4000 serisi motorlar, muadillerinden yaklaşık yarım metre kısa ve yaklaşık 1,5 kg daha hafif. İlave ekipman ve egzost şartlandırma ekipmanı içermeden, yeni egzost emisyon özelliklerini karşılamayı başaran 4000 serisi motorlar, öncekilerden daha az yere ihtiyaç duyuyor. Küçültülmüş boyutlar ve artırılmış performansıyla yeni MTU 4000 serisi motorlar, daha iyi güç-ağırlık oranı sunarken sınıfındaki en yüksek hızlanma (akselerasyon) karakteristiğine de sahip.

Turbocharge teknolojisi
Turbocharge ile enjeksiyonun ortak çalışma optimizasyonu MTU için temel imalat mantığı durumunda. MTU, teknolojik gelişmeyi turbocharge teknolojisinde de sağlıyor. Yeni 4000 serisi, MTU tarafından geliştirilmiş 2 (12 ve 16 silindir) veya 4 (20 silindir) turbocharge ile donatılmış. Turbocharge üniteleri düşük devirlerde bile yüksek tork sağlıyor. Tek kademeli, sıralı charge sistemi optimum performans ve hızlanma sunuyor.
 
Gelişmiş  Elektronik Kontrol Sistemi
Son jenerasyon MTU Elektronik Kontrol Sistemi, ADEC(Advanced Diesel Engine Control) dizel motor kontrolünde komple bir yapı sunuyor. ADEC ünitesi, üçlü enjeksiyon kontrol sistemine (pilot,  ana ve enjeksiyon sonrası) sahip. ADEC yakıt enjeksiyonunda optimizasyon sağladığı gibi düşük kirlilik ve yüksek verimlilik sunuyor. İlave olarak ADEC, motor verilerinin internet üzerinden izlenmesine de olanak sağlıyor.
Ticari gemilerde, feribotlarda, yatlarda ve askeri ve kamu hizmeti yapan deniz araçlarında MTU motorlar en çok tercih edilen markalar arasında yer alıyor. Ticari operasyonlarının temel gereksinimlerini en ekonomik ve en etkili bir biçimde karşılayan MTU motorları, römorkor ve koster gibi güç ve dayanım gerektiren ticari teknelerde de yaygın olarak kullanılıyor. MTU’nun bu alandaki kullanıcıları arasında Arpaş Ambarlı Römorkaj Pilotaj A.Ş., gibi son kullanıcıların yanı sıra MED Marine gibi büyük römorkör ve workboat üreticileri de yer alıyor. Türkiye’de feribot taşımacılığının ağırlığı her geçen gün artıyor. Hız, konfor dayanıklılık ve ekonomik yakıt tüketiminin önem kazındığı bu tür uygulamalarda, MTU motorlar önemli bir pazar payına sahip. İDO (İstanbul Deniz Otobüsleri) gibi çok sayıda feribota sahip  kamu kurumları MTU motorları tercih ediyor. Deniz Kuvvetleri, Sahil Güvenlik, Gümrük Muhafaza filoları, müdahale, önleme ve polisiye amaçlı olarak MTU motorları tercih eden kurumların başında geliyor.

MTU Başkan Yardımcısı
Dr. Gerd Michael Wolters:

“Teknolojik üstünlüğümüzü sürekli geliştiriyoruz”

“MTU’nun üstün dizel motor özelliklerini sürekli kılma yaklaşımı, enjeksiyon, turbocharge ve elektronik teknolojilerinin sürekli geliştirilmesi temeline dayanıyor. MTU Friedrichshafen, Common Rail enjektor teknolojisini ilk uygulayan büyük dizel  motor üreticisidir. MTU 4000 serisi motorlarda yüksek performans enjektor sistemlerini 10 yıl önce sektöre tanıtmıştık. Söz konusu 10 yıl boyunca, Common Rail Teknoljisi ile ilgili pekçok tecrübe edindik ve teknolojik liderliğimizi, yakıt sistemlerinin geliştirilmesinde kullandık. Sonuç olarak yeni jenerasyon Common Rail teknolojisi, yüksek basınçlı in-line pompa ve bağımsız yakıt beslemeli Lead enjektörlerle, dizel motorun tüm çalışma aralığında 1800 bar’lık basıncı neredeyse sabit tutmakta ve çoklu enjeksiyon sisteminde standartları belirlemektedir.”

Geri