Cemre Tersanesi


(Temmuz - 2009)

Altınova Tersaneler Bölgesi'nde "hazır" olan ve en çok yatırım yapan bir kaç tersaneden birisi de Cemre Tersanesi...

Altınova Tersaneler Bölgesi'nde 40 bin metrekare alan üzerine kurulu Cemre Tersanesi'nde 142.5 X 30 ile 102.5 X 25 metre olmak üzere iki kızak bulunuyor. Tersanenin, deniz içine doğru 50 metre yürüyebilen gantry kreyni 62 metre genişliğinde, 55 metre yüksekliğinde ve 100+150 ton kapasitesinde. Üretim sahasında farklı kapasitelerde sekiz kreyn daha bulunuyor.

Tersanenin iskelesinin boyu ise 110 metre uzunluğunda. Ayrıca yine bu sahada çalışacak olan 2 X 80 ton kapasiteli 38 metre ayak açıklığı, 40 metre kanca altı yüksekliğine sahip gantry kreynin yapımı da devam ediyor. Kızak altında modern standartlarda yemekhane, soyunma ve duş alma yerleri ve ofisler mevcut.

Tersaneye yaklaşık bir kilometre uzaklıkta, üç dönümü kapalı olmak üzere toplamda 10 dönüme kurulu bir imalat atölyesi var. Bu tesiste iki tane CNC kesim makinesi, beş tavan vinci, 600 tonluk silindir büküm, 450 tonluk pres, profil büküm tezgahı, ince sac kesme tezgahı mevcut. Ön imalat buradaki kapalı sahada yapılıyor. 80 tona kadar olan bazı blokların inşasını da yine bu atölye sahasında gerçekleştiriliyor, sonrasında tersaneye nakil ediliyor.  

Cemre Tersanesi'nin yıllık sac işleme kapasitesi 12 bin ton. Firmanın ileriye dönük planları arasında havuz ve iskele inşası düşünceleri var. Fakat kriz dolayısıyla bu yatırımlar bir süre ertelenmiş. Cemre Tersanesi'nde diğer bir çok tersaneden farklı olarak merkezi sistemle doğalgaz kullanılıyor.

Tersane hakkında bilgi aldığımız Cemre Tersanesi Genel Müdürü Orhan Gülcek şu bilgileri veriyor: "Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünden mezunum. Üniversite yıllarımda akşamları okula devam ederken gündüzleri de o dönem tersanelerde izolasyon işleri yapan babamın yanında çalışıyordum. Üniversite eğitimim boyunca bu çalışma düzenim devam etti. 80'li yılların ilk yarısında Pendik Tersanesi'nde büyük projeler mevcuttu. Üniversiteyi bitirip ve askerliğimi de tamamladıktan sonra 1996 yılında, gemi inşa sektöründe boya, rapsa, havuzlama ve bakım-onarım üzerine çalışan Cemre Mühendislik firmasını kurdum. Gemi inşa sektörünün zirve yaptığı 2005 yılında, Pendik'teki İstanbul Tersanesi Komutanlığı içinde bir alan kiraladık ve orada gemi inşa etmeye başladık. Norveçli Havyard firmasıyla bir adet gemi anlaşması yaptık. Bir gemiyle başlayan anlaşma sonucunda, anlaşmalar birbiri ardına geldi ve 3 sene içinde İstanbul Tersanesi Komutanlığı'nda Havyard firmasına dokuz gemi teslim ettik. Müşterimiz Havyard daha önce Ukrayna ve Polonya?ya da sipariş veriyorken artan kalitemiz ve kapasitemiz sonucu artık sadece bizimle çalışıyor. Bu yılın mayıs ayında kendi tersanemizdeki ilk gemiyi indirdik. Şu anda kızakta bir adet denizaltı destek ve bir adet survey gemisi inşası sürerken, imalat sahamızda da bir adet platform destek gemisi inşa ediyoruz. Cemre Korozyon Kontrol isimli bir firmamız daha var. Üçü İstanbul?da, üçü Ereğli?de olmak üzere 6 geminin boya işlerini yapıyoruz."

Tersaneyi kurarken, gemi de inşa ediyorduk
"Altınova'da tersanemizde işe başlarken bir yandan tersaneyi kuruyor bir yandan da gemi inşa faaliyetimizi yürütüyorduk. Yatırımlarımıza hala devam ediyoruz. Şu günlerde daha kaliteli ve çevre standartlarına uygun üretim yapmak için boya hölümüz inşa ediliyor. Tüm taahhütlerimizi zamanında yerine getirdik. İyi bir kadroya sahibiz. Tersanemizde iki ay öncesine kadar 800 kişiyi istihdam ediliyordu fakat ekonomik krizde işlerin azalmasıyla mevcut çalışan sayımız 550'ye düştü. Bu sayının 90 kişisi kendi personelimiz olup geri kalanı taşeron firmaların personeli. Ayrıca bünyemizde ben de dâhil olmak üzere 16 mühendis bulunuyor."

"Bir geminin inşasının yüzde 70'ini burada tamamlıyoruz. Gemiler, tersanemizden ayrıldıktan sonra Norveç'te makine donatımı ve operasyona alma işleri devam ediyor. Geminin kapasitesine bağlı olarak inşa süremiz 12-14 ay kadar sürüyor. Gemi Norveç'e yaklaşık 25 günde gidiyor. Orada da üç ile altı ay kadar donatım işi sürüyor. Hedefimiz bu özel gemileri anahtar teslimi olarak burada kendi tersanemizde teslim etmek. Planlarımız dâhilinde farklı tip gemi projeleri yapmak da var. Hatta teflon tanker projesi inşası için birtakım görüşmeler yapıyoruz."

"2006 yılında ihracatta ilk 2000'e girdik. 2007'de hızlı bir yükseliş yakaladık ve 535. sıraya geldik. 2008 senesinde de 348. sıraya yükseldik. Pendik'te en çok vergi veren üçüncü firma olduk. Yalova'da ise en fazla sigorta primi yatıran firma olduk"

Sigorta primleri düşürülmeli
"Devletten maddi yardım beklemiyoruz. Fakat sigorta primlerinin düşürülmesi konusunda düzenlemeler gerekiyor. Gemi inşa sektörü emek yoğun bir sektör ve çalışanlar için çok büyük miktarda sigorta primleri ödüyoruz. Bu da bizi kriz ortamında oldukça yıpratıyor. Böyle bir düzenleme hem sanayiciyi rahatlatır hem de kayıt altında olmayan birçok işçi kayıt altına alınarak vergi gelirler artırılabilir."

Gemi sipariş edecek firma kalmadı
"Gemi sipariş edecek firma kalmadı. Önceki dönemde gemi yaptırmak için kapımızı çalan birçok hazır müşteri mevcutken, şimdi bu durum ortadan kalktı. Bankalar da artık ince eleyip sık dokuyorlar. Herkes kendini biraz daha sağlama almaya çalışıyor. Yani finans sektörü kendini toparlamadan gemi inşa sektörü de kendini toparlayamaz. Öte yandan kimse de aslında eski parlak günlere döneceğimizi tahmin etmiyor..."

"Bugünlerde kapasitemizin yüzde ellisini kullanıyoruz. Diğer tersanelere göre biraz daha şanslıyız. Yatırımlarımızı yaparken bu temponun uzun yıllar süreceğini düşünüyorduk ama maalesef olmadı. En azından 2010 yılının mayıs ayına kadar işlerimiz devam edecek. Bu süre içinde de yeni projeler almaya çalışıyoruz"

Sözümüzün arkasında duruyoruz
"Altınova Tersane Girişimcileri'nin de yönetim kurulunda görev alıyorum. Altınova?da ilk zamanlarda malzeme ve kalifiye eleman bulamama konusunda sıkıntılarımız oldu. Fakat bu sorunları yavaş yavaş aşıyoruz. Birçok işçi ve çalışan bu bölgeye taşınırken burada yaşayan çalışanlarımız da sektöre alışıp tecrübe sahibi oldular. Yan sanayi bölgesinin kurulma çalışmaları devam ediyor. Ayrıca okul ve hastane projeleri de sürüyor. Kriz olmasına rağmen sözümüzün arkasında duruyoruz. Bölgedeki tersane yatırımlarının hızlanması gerekiyor. Altınova Tersane Girişimcileri olarak 39 ortaklı bir firma olmamıza rağmen tersane yatırımına giren 17 firma var. Diğer sermaye sahiplerinin de buraya yatırım yapmasını bekliyoruz. Altyapı problemlerimiz ve yol problemlerimiz çözülmedi. Su sıkıntısı devam ediyor. Ayrıca bir mendireğe de ihtiyacımız var. Rüzgârlı havalarda gemileri iskelede tutmak imkânsız oluyor."


Geri