SMM İstanbul 2011 Yeni Pazarları Hedef Alıyor


SMM İstanbul 2011’de bu yıl, sivil savunma ve özel amaçlı deniz araçları yapan üreticiler, firmalar arası ikili görüşmeler, yeni teknolojiler, yeşil gemi konsepti ve güç sistem ürünleri öne çıkıyor.

Dünya gemi inşa sektörünün en önemli fuarı olarak kabul edilen SMM Hamburg’un ortaklığıyla Goca Fuarcılık tarafından organize edilen uluslararası gemi ihtisas fuarı SMM İstanbul 2011, 26-28 Ocak tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek. Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın (SSM) desteklediği fuara, SSM’ye iş yapan tersaneler ve yan sanayi firmaları katılıyor. Fuarda, İstanbul Sanayi Odası, ikili ilişkiler sistemiyle 100’e yakın firmayı bir araya getiriyor. Offshore ve özel amaçlı gemi-bot yapımında uzmanlaşmış Türk tersanelerinin ve yan sanayi firmalarının katıldığı fuara, Japonya Deniz Endüstri Ekipmanları Birliği (JSMEA) ve Alman Açık Deniz Sanayicileri Birliği (VSM) de katılıyor.
Hamburg Messe’nin ortağı olan Goca Fuar Kongre ve Sergi Hizmetleri Fuarlar Direktörü Ebru Goca ile görüştük. Goca, SMM 2011’in bu yılki konsepti, katılımcılar, bilgi sunumları ve fuarcılık anlayışları hakkında değerlendirmelerini dergimizle paylaştı.
“SMM Hamburg 1963 yılından beri yurt dışı organizasyonlarda bir dünya markası. SMM’in ilk yurt dışı fuar etkinliği olan SMM İstanbul’un bu yıl ikincisini düzenliyoruz. 2009 yılında, krizin hemen ertesinde olmasına rağmen ilk fuarımıza 150 firma, 200’e yakın markayla katılmıştı. Katılımcıların yaklaşık yarısı yurt dışındandı. Profesyonel kayıtlı olarak fuarı 4000’e yakın kişi ziyaret etmişti. Kriz iki yıl içinde gemi inşada etkisini daha da derinleştirdi. SMM İstanbul 2011’de krizin de etkilerini göz önüne alarak, sektöre daha yararlı, ufuk açıcı bir organizasyon oluşturmaya çalıştık. Türk üreticilere yeni pazarlar yaratmak adına önemli bir misyon üstlendik. Bu doğrultuda SMM İstanbul 2011’de niş pazarları hedef aldık. Açık deniz platformları, çevreci çalışmalar (green shipping), yolcu gemileri, LPD taşıyan gemiler, hızlı yolcu gemileri, nehir gemileri, vapurlar, megayatlar ve destek gemileri gibi deniz araçlarında edinilmiş tecrübenin paylaşılmasına yönelik bir organizasyon hazırladık.”

Sivil savunma sektörü, fuarımızı besleyen temel kaynak durumunda
“Fuarın organizasyonunda Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile birlikte hareket ettik. Dünyada savunma sanayi hızla sivilleşmeye başladı. Bu doğrultuda her zaman sivil savunma sektörü fuarımızı besleyen temel kaynaklar arasında yer alacak. SSM, sivil deniz araçlarıyla ilgili bize destek verdi.  SSM’ye iş yapan tersaneler ve yan sanayi firmaları fuarımızda yer alıyorlar ve sunumlarıyla da bilgilerini paylaşacaklar. SSM ile bu fuarda başlayan işbirliğimizi sürekli kılmaya çalışacağız. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan ve sektör kurumlarından ciddi biçimde destek aldık. Açılış delegasyonumuzda kamu ve sivil toplum kurum temsilcilerinin katılımını sağladık. İstanbul Sanayi Odası, ikili ilişkiler buluşturma sistemiyle fuarda uluslararası firmaları bir araya getirecek. Fuar katılımcısı olmasalar da firmalar, bu ikili görüşmelere yoğun ilgi gösterdiler. Dünyanın değişik ülkelerinden yaklaşık 100’e yakın firma fuarda ikili görüşme yapmak için kaydını yaptırdı. Türkiye’de ilk defa bir gemi inşa fuarında gerçekleştirilen bu etkinlik, sektörel ilişkilerin ve ticaretin gelişmesine katkı yapması açısından da yararlı olacak.”

Özel amaçlı deniz araçları yapan üreticiler fuarımızda yer alıyor
“Japon Marine Association yaklaşık 12 firmayla fuara katılıyor. Pavyonlarıyla fuarda yer alan Alman Açık Deniz Sanayicileri Birliği ve Danimarka Deniz Federasyonu, organizasyonumuzu destekliyor.  Kanada, Norveç, İspanya, Kore ve  Tayvan’dan katılımcılarımız var. Savunma sanayine yapılan projeler, çok amaçlı offshore deniz araçları, özel gemi ve tekneler bu yıl organizasyonumuzda öne çıkıyor. Offshore ve özel amaçlı gemi, bot yapımında uzmanlaşmış tersanelere önem veriyoruz. Çünkü bu pazar dünyada da hızlı biçimde gelişiyor. Türkiye’nin önemli tersanelerinden olan Uzmar, Düzgit Gemi, Çeliktrans gibi açık denizler ve iç denizler için özel amaçlı deniz araçları yapan üreticiler fuarımızda yer alıyor. Güç sistem üreticilerinden CAT, Volvo Penta, MaK, Hanshin, Iveco, Mitsubishi, Yanmar, Akasak, Diesels gibi önemli markalar organizasyonumuza katılıyor. JRC, Yokogova, Phontech, Jotron ve Lorenz gibi markalarının temsilcisi Polar Marine, savunma sanayine ürünler sağlayan dünya çapında bir marka olan İngiliz Northrop Grumman Sperry Marine,  prestijli markaların temsilcisi S.T.T. Marine ve önemli çelik üreticilerimizden Özkan Demir Çelik gibi farklı konularda faaliyet gösteren firmalar da fuarda ürün sergileyecek. Yan sanayi firmalarından kaynak-sarf makineleri, kompresör ve iklimlendirme üreticileri fuarımıza ilgi gösteriyor.”

SMM İstanbul, ikili ilişkilerin buluşma noktası olacak
“Konferans programımız fuar konseptine uygun biçimde hazırlandı. İlk gün savunma sanayi, ikinci gün yeni teknolojiler ve yeşil gemi konsepti doğrultusunda akademisyenler ve marka temsilcileri sunumlar yapacak. Firmaların ücretsiz ve özgürce bilgi sunumları yapacağı konferanslarımızın önemli bir işlevi var. İkili ilişkilerin buluşma noktası olacak bir organizasyon olan SMM 2011’in yine ses getiren bir fuar olacağına inanıyoruz.”

Lütfi Kırdar Sergi Sarayı, doğru bir mekân
“Fuarın SMM Hamburg ile ortak organize edilmesi, Türkiye’deki beklentileri artırdı. SMM İstanbul’un asıl hedefi, Hamburg SMM’nin prestiji doğrultusunda Türkiye’de bölgesel bir buluşma noktası yaratılması. Hamburg SMM’in yaptığı gibi 200-300 dönümlük büyük alanlarda fuar düzenleme trendleri artık terk ediliyor. SMM İstanbul tamamen gemi inşa ve yan sanayicilerle ilgili bir ihtisas fuarı. Bu konseptimizle denizcilikle ilgili genel fuarlardan ayrılıyoruz. Daha uzun süre açık kalan fuarlar, beraberinde büyük katılım maliyetlerine yol açıyor. Artık büyük fuarlar yerlerini daha küçük, ama daha etkin fuarlara bırakıyor. SMM İstanbul olarak Lütfi Kırdar Sergi Sarayı, hedefimiz doğrultusunda doğru seçilmiş, prestijli bir mekan. Şehir dışında daha geniş alanlarda fuar düzenlemek gibi bir anlayışımız yok. SMM ve Goca Fuar olarak, ülkemizin denizci kimliğine uygun, boğaza yakın bir yerde fuar düzenleme anlayışımızı sürdüreceğiz.”
“Yurt dışı satış organizasyonları Hamburg Messe tarafından yapılıyor. Hamburg Messe’nin 25 ülkede temsilcisi var. Hamburg Messe’nin temsilcisi ve yüzde 50 proje ortağı konumundaki Goca Fuarcılık olarak, kendi bölgemiz olan Ortadoğu, Doğu Akdeniz ve Hazar Denizi’ne yönelik tanıtım, katılım ve satışları biz organize ediyoruz. 4 bin metrekarelik toplam alanımızda 2 bin 500 metrekarelik sergi alanımız var. Stant maliyetlerini içeren paket sistemle fuara katılım sağlayabiliyoruz. Büyük standlarla katılan firmalar, standlarını genellikle kendileri tasarlayıp, temin ediyorlar.”

Nitelikli katılımcılar, fuarın ziyaretçi sayısını artıracak
“SMM İstanbul 2011, ülkemizde ve bölgede yılın ilk fuarı olacak.  Yılın ilk ayları firmaların daha hareketli olduğu bir dönem. Bu arayışların fuara yansıyacağına inanıyoruz. Krizin etkisi elbette fuara da yansıyacaktır. Firma katılımı açısından geçen yılki sayısal çoğunluğa bu yıl ulaşamasak da, daha nitelikli katılımcılarımız var. Geçen yıl yüzde 50 civarında olan yurt dışı katılımcı oranı, bu yıl 40’lar düzeyinde. Nitelikli katılımcılar, fuarın ziyaretçi sayısını artıracak.”
“Goca Fuar olarak rüzgâr enerjileri sektöründe uluslararası bir fuar hazırlığımız var. Kasım ayında gerçekleştirilecek WindTech İstanbul 2011 fuarını B2B mantığı ile organize ediyoruz. Rüzgâr sektöründe teknoloji üreten, yatırım yapan ve hizmet veren firmaları bir araya getirmeyi hedefliyoruz. WindTech, Türkiye’de bu konuda düzenlenen ilk fuar olacak. Offshore gemiler de rüzgâr enerjisinden faydalanmaya başladı. Bu yönüyle de WindTech fuarı ile SMM İstanbul’un profilleri belirli noktalarda kesişiyor. Tersaneler özellikle bugünkü kriz döneminde rüzgâr teknolojilerine yönelik sistemler üretebilecek kapasiteye sahipler. Fuarımız bu yönüyle de gemi inşa sanayiine katkı yapmayı amaçlıyor. Goca Fuarcılık olarak Türkiye’nin sanayisini geliştiren, birbirini destekleyen ve yeni teknolojilerin kullanıldığı sektörlerle ilgili fuarlar düzenleme çabamızı sürdüreceğiz.”

Geri