Aslan Sivri Römorkörü Suya Kavuştu

Ulaştırma Bakanlığı tarafından Med Yılmaz Tersanesi’nde yaptırılan 24 metrelik “Aslan Sivri” isimli römorkör törenle denize indirildi.

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Med Yılmaz Tersanesi’nde yapılan törene Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Zonguldak Valisi Erdal Ata, DLH Genel Müdürü Ahmet Arslan, AK Parti Zonguldak Milletvekili Fazlı Erdoğan, Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay ve Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık da katıldı.
Törende bir konuşma yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, dünyanın her tarafında gemi inşaat sektöründe durgunluk yaşandığını, 100 yılda bir kaç sefer yaşanacak bu krizleri ölçü alarak plan yapmanın mümkün olmadığını belirterek, “Bu kriz süresinde sıkıntılı dönemin daha hafif atlatılması için 2 milyar liranın üzerinde kamu projesini tersanelerimize verdik. Ve ilk defa küçük esnafa uygulanan Kredi Garanti Fonu sistemine gemi inşa sektörünü de dahil ettik. Bunun amacı, yarım kalan 150 civarındaki geminin bir an önce tamamlanması, tersanelerde istihdam oluşturulmasıdır.“ dedi.
Römorköre adı verilen Aslan Sivri’nin, yaşantısında önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Aslan Sivri, Türk gemi inşaatına, Türk denizciliğine çok büyük hizmet vermiş, tersanelerde çalışan işçilerimizin, mühendislerimizin, teknik insanlarımızın derdiyle dertleşmiş ve Türk gemi inşaatının bir yerden bir yere gelmesine ömrünü vermiş bir emekçi lideridir, bir sendika başkanıdır. Bugün, Bakanlığımız adına yaptırılan bu römorköre onun adını vererek bir vefa örneği de göstermiş oluyoruz.” diye konuştu.
Yıldırım, Aslan Sivri’nin çocukları Fuat, Gökhan ve Hakan Sivri ile MED Yılmaz Gemi Tersanesi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yılmaz’a birer plaket verdi. 24 metre boyunda, 9 metre genişliğindeki Aslan Sivri Römorkörü,  iş makinalarıyla suya indirildi.

Geri