RMK Marine, TCSG Güven’i Denize İndirdi
Türk özel sektör tarihindeki en büyük muharip gemi projesinin ikinci gemisi olan TCSG Güven, törenle
denize indirildi. TCSG Güven, donanım montajları ve deniz testlerinden sonra 2012 yılının Mart ayında
Sahil Güvenlik Komutanlığı’na teslim edilecek. RMK Marine’in Sahil Güvenlik Komutanlığı için inşa etmekte olduğu 4 adet Sahil Güvenlik Arama Kurtarma Gemisi’nin ikincisi olan TCSG Güven, törenle denize indirildi. Türk özel sektör tarihindeki en büyük muharip gemi projesinin ikinci gemisi olan  TCSG Güven’in denize indiriliş  törenine Milli Savunma Bakanı M. Vecdi Gönül, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral İzzet Artunç, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç, Koç Holding Savunma Sanayi ve Diğer Otomotiv ve Bilgi Grubu Başkanı Kudret Önen ile çok sayıda komutan, üst düzey bürokrat, davetliler ve tersane çalışanları katıldı.
16 Mart 2010’da kızağa konulan TCSG Güven, donanım montajları ve deniz testlerinden sonra 2012 yılının Mart ayında Sahil Güvenlik Komutanlığı’na teslim edilecek. İhale kapsamındaki diğer iki gemi TCSG Umut ve TCSG Yaşam ise 2012 yılında Sahil Güvenlik Komutanlığı’na teslim edilecek. 
Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç törende yaptığı konuşmada, 2008 yılından beri gemi inşaa sektörünün zor günler geçirdiğini belirterek, askeri gemi inşa projelerinin sektöre azımsanmayacak biçimde nefes aldırdığını söyledi. Koç, sadece iç pazara değil, ihracata yönelik de çalışma yapmak gerektiğine vurgu yaparak şu ifadeleri kullandı:  “Savunma sanayimizin geliştirilmesi için özel sektör ile yapılan işbirliği, ekonomiye büyük katkı sağlayacak. Bunun neticesi olarak silahlı kuvvetlerimizin ihtiyacı yurt içinden temin edilecek, eğitimli personel yetişecek ve önemli bir katma değer elde edilecek.”

RMK Marine, askeri standartlarda gemi yapacak kapasiteye  ulaştı 
Koç Holding Savunma Sanayi ve Diğer Otomotiv ve Bilgi Grubu Başkanı Kudret Önen de,  Sahil Güvenlik Arama Kurtarma Gemi projesinin başlangıcı olan 2007 yılından bu yana en önemli hedeflerinin, RMK Marine Tersanesi’ne askeri standartlarda muharip gemi dizayn, inşa ve test edilebilecek teknolojiyi kazandırmak olduğunu belirterek, “Bu hedefi gerçekleştirdiğimize olan inancımı belirtmek istiyorum. RMK Marine bugün kompleks askeri savaş gemi dizayn ve inşa kapasitesine kavuşmuştur. Artık tüm detay dizaynları kendimiz yapıyoruz. Güçlü elektrik sistemlerini tasarlayan dizayn departmanımız var. Tam teşekküllü boru atölyesi kurduk ve  elektronik sistemler mühendisliği departmanı oluşturduk. Hem Ankara hem de İstanbul’da çalışan ekiplerimiz var. Bugün, RMK Marine’in ülkemizin ihtiyacı olan kompleks muharip gemi dizayn, inşa ve testleri kapsayan projelerde rahatlıkla çalışabileceğini söyleyebiliyorum.” dedi.
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ise gemi inşa sektörüne askeri gemilerin getirisinin 2 milyar dolar civarında olduğunu, yeni tip karakol botu, süratli amfibi gemisi gibi proje ihtiyaçlarının karşılanmasında yerlilik oranının yüzde 70’lere ulaştığını vurgulayarak, “Savunma sanayinin başka bir görevi daha var. Bu yüzde 30’luk kısmı asgariye düşürecek makine, teçhizat ve aktarma organlarında yerlilik oranlarını artırarak, ülkemizde başka bir teknolojik inkılâbı gerçekleştirmeliyiz.”  şeklinde konuştu.
Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar da özel sektör tersanelerinde askeri gemi yapmalarına yönelik ilk proje olan sahil güvenlik arama kurtarma gemilerinin diğer projelerin önünü açtığını belirtti.
Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral İzzet Artunç, Sahil Güvenlik Komutanlığının vizyonu doğrultusunda isimleri “Dost”, “Güven”, “Umut” ve “Yaşam” olarak belirlenen sahil güvenlik arama kurtarma gemilerinin her yerde, her türlü hava şartına rağmen görevlerini yerine getirecek kabiliyette olduğunu söyledi.
İhale kapsamındaki diğer iki gemi olan “TCSG Umut” ve “TCSG Yaşam” gemileri de 2012 yılında Sahil Güvenlik Komutanlığı’na teslim edilecek. Gemiler, arama kurtarma görevlerinin yanı sıra karakol, kaçakçılığı ve denizde kirlenmeyi önleme gibi operasyonlarda kullanılacak.

Geri